خواص شیر گوسفند

دام‌داران به دلایل متفاوتی از گوسفندان نگه‌داری می‌کنند و آن‌ها را پرورش می‌دهند. مهم‌ترین دلیل پرورش گوسفندان، استفاده از گوشت آن‌ها است اما از شیر، پشم و پوست آن‌ها نیز استفاده می‌شود. پزشکان توصیه می‌کنند که همه افراد در هر سنی به صورت مداوم شیر بنوشند تا از خواص آن بهره‌مند شوند. این روزها به دلیل فراگیر بودن استفاده از شیر گاو به دلیل در دسترس بودن و تولید آن در حجم زیاد، کمتر فردی از شیر گوسفند استفاده می‌کند. از مهم‌ترین فوایدی که استفاده از شیر گوسفند برای بدن دارد می‌توان به کاهش فشارخون، مقابله با سرطان، تحریک رشد و تکامل، تقویت استخوان‌ها و کاهش سطح کلسترول بد خون اشاره کرد.

ترکیبات شیر گوسفند

۸۳ گرم آب، ۵٫۴ گرم پروتئین، ۶ گرم چربی، ۹۵ کیلوکالری انرژی، ۵٫۱ گرم لاکتوز، ۳٫۸ گرم چربی اشباع نشده،  ۰٫۳ گرم چربی اشباع شده چند زنجیره‌ای، ۱۱ میلی‌گرم کلسترول و ۱۷۰ واحد کلسیم در هر ۱۰۰ گرم شیر گوسفند وجود دارد.

خواص شیر برای بدن

شیر گوسفندان حاوی پروتئین، کلسیم، آهن، منیزیم، روی، تیامین، ریبو فلاوین، ویتامین‌های گروه B، ویتامین A، ویتامین E، لینولئیک، نوکلئوزیدها، نوکلئوتیدها و ده اسید آمینه ضروری برای بدن است. نوشیدن این شیر برای بدن خواص بسیار مفیدی دارد که از مهم‌ترین این خواص می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

با استفاده از شیر گوسفند می‌توان میزان مناسبی ویتامین A و E دریافت کرد. این ویتامین‌ها در بدن به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند. همچنین وجود این ویتامین‌ها در بدن می‌تواند از بروز برخی بیماری‌های مزمن و استرس اکسیداتیو جلوگیری کند. شیر گوسفند سرشار از نوکلئوزیدها و نوکلئوتیدها است و تحقیقات نشان داده که میزان وجود این مواد در شیر گوسفند در حدود پنجاه برابر شیر گاو است. ویتامین‌های موجود در شیر گوسفند به همراه نوکلئوزیدها و نوکلئوتیدها می‌توانند میزان استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال‌های آزاد بدن را کمتر کنند که این عمل باعث رشد سلولی بهتر بدن می‌شود و با سرطان مقابله می‌کند. توصیه می‌شود که برای جلوگیری از بروز بیماری‌های مزمن و کاهش احتمال ابتلا به سرطان، با نوشیدن شیر گوسفند از خواص آن بهره‌مند شوید.

در هر ۱۰۰ گرم شیر گوسفند ۵٫۴ گرم پروتئین وجود دارد. شیر گوسفند نسبت به شیر گاو و شیر بز درصد بالاتری از پروتئین دارد. استخوان‌های سالم و بهبود رشد و تکامل بخشی از خواص نوشیدن شیر گوسفندان به صورت مداوم است.

شیر گوسفند از سطح بسیار بالایی ویتامین‌های گروه B و فولات برخوردار است. ویتامین‌های گروه B و فولات نقش مهمی در سلامت مادران دارند. کمبود فولات ارتباط مستقیمی با نقایص لوله عصبی جنین دارد. از خواص شیر گوسفند می‌توان به حفظ سلامت مادران و پیشگیری از نقایص مادرزادی اشاره کرد.

شیر گوسفند منبعی سرشار از مواد معدنی موردنیاز بدن مانند روی، کلسیم و منیزیم است. این مواد معدنی نقش مهمی در جلوگیری از پوکی استخوان دارند و نقش مهمی در تقویت استخوان‌ها بازی می‌کنند.

تفاوت شیر گوسفند و شیر گاو

شاید مهم‌ترین دلیل فراگیر بودن استفاده از شیر گاو، توان تولید آن به صورت صنعتی و در حجم زیاد است. در این سال‌ها پزشکان و محققان بسیاری به خواص شیر گوسفند و بهتر بودن آن نسبت به شیر گاو اشاره کرده‌اند. شیر گوسفند از چربی، پروتئین گازئین و غلظت بیشتری نسبت به شیر گاو برخوردار است. تولید پنیر از شیر گوسفند بسیار سریع‌تر و به صرفه‌تر از تولید آن با استفاده از شیر گاو است. به طور معمول از هر ۴ یا ۵ کیلوگرم شیر گوسفند می‌توان یک کیلوگرم پنیر به دست آورد در حالی که این میزان برای شیر گاو بسیار بیشتر است و از هر ۱۰ کیلوگرم شیر گاو می‌توان یک کیلوگرم پنیر گرفت.

خواص شیر برای پوست

خواص شیر گوسفند از سایر شیرها بیشتر است و برای پوست بسیار مفید است، به همین دلیل می‌تواند در سلامت پوست و زیبایی آن نقش داشته باشد. کیفیت محصولات استانداردی که از شیر گوسفند استفاده می‌کنند کیفیت بالایی دارند و به زیبایی و سلامت پوست کمک شایانی می‌کنند. محصولات آرایشی بهداشتی بسیاری با استفاده از شیر گوسفند تولید می‌شود. از این محصولات می‌توان به کرم‌هایی نظیر کرم مرطوب‌کننده و کرم سفیدکننده اشاره کرد. همچنین از خواص آن در تولید لایه‌بردار، صابون و لوسیون بدن نیز استفاده می‌شود.

اسکراب یا لایه‌برداری که در تولید آن از شیر گوسفند استفاده شده باشد می‌تواند برای پوست بسیار مفید باشد. این اسکراب‌ها می‌توانند با رفع مشکل تیرگی پوست، در زیبا و روشن‌تر شدن آن نقش داشته باشند.

برخی مواقع انباشته شدن و باقی ماندن سلول‌های مرده بر روی سطح پوست باعث می‌شوند تا منافذ پوست بسته شوند. با بسته شدن منفذ پوست التهابات ایجاد می‌شوند. در این هنگام است که جوش‌ها و آکنه‌ها بر روی سطح پوست خودنمایی می‌کنند. با استفاده از لایه‌بردار شیر گوسفند می‌توان سلول‌های مرده را پیش از بستن منافذ از روی سطح پوست جدا کرد و از بروز جوش‌ها و آکنه‌ها جلوگیری کرد. شیر گوسفند در درمان خشکی پوست نیز می‌تواند مؤثر باشد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.